Egyptologica Educatief: Hiërogliefen lezen
les 1 les 5
les 2 les 6
les 3 les 7
les 4 les 8
 

e. De éénlettertekens


 

De éénlettertekens zijn de belangrijkste tekens. Zij geven slechts één klank weer. Ze worden het Egyptische alfabet genoemd. De volgorde die in bovenstaande tabel aangegeven is wordt eveneens gebruikt door de egyptologen om de woorden in het woordenboek te klasseren. Het is dus essentieel om deze tekens en hun volgorde goed te beheersen.

De tabel geeft de 24 éénlettertekens weer, samen met hun voorstelling, transcriptie en uitspraak. Merk op dat voor de uitspraak bepaalde tekens een klinkerwaarde gekregen hebben. Dit is een conventie gevolgd door egyptologen om woorden uitspreekbaar te maken. De oude Egyptenaren noteerden in hun schrift namelijk enkel medeklinkers. Bovendien werd hier de conventie van de "Manuel de Codage" toegevoegd die hier op deze site gebruikt wordt.

Hier volgen enkele voorbeelden om u de transcriptie en uitspraak te oefenen.

  internet-transcriptie uitspraak
snb

seneb

inpw

inpoe/inepoe

sxrw

secheroe

Sp sjep


f. Schrijf je naam in hiërogliefen

De éénlettertekens werden door de Egyptenaren eveneens gebruikt om buitenlandse woorden en namen te schrijven. De namen van de Griekse heersers Ptolemaios en Cleopatra zijn er een goed voorbeeld van. Ptolemaios werd in het Egyptisch ptwlmys geschreven:

p-t-w-l-m-i-i-s

Cleopatra werd KliwpAtrA heschreven.

K-l-i-w-p-A-t-r-A

Voor de "l" die in het Egyptische niet bestond werd de "r" gebruikt; daarbij verkozen ze meestal het teken van de leeuw boven dat van de mond.
Een leuke oefening is het schrijven van je voornaam in het schrift van de oude Egyptenaren. Voor de letter "v" gebruik je de hiëroglief voor de letter "f", voor de "l" kan je de "r" of de leeuw gebruiken. Op het einde van je naam schrijf je, al naargelang je geslacht, een mannetje () of een vrouwtje (). Dergelijke tekens noemt men determinatieven. We zullen hier in een volgende les uitgebreid op terugkomen.

Om je op weg te helpen geven we hier enkele voorbeelden:

jan

maria
peter

veerle


Probeer hierbij vooral de klank van je naam na te bootsen. Of je naam nu Filip of Philippe geschreven wordt, in het Egyptisch blijft dit hetzelfde:

Filip:


Copyright © 2002, Egyptologica Vlaanderen VZW
Base URL: http://www.egyptologica-vlaanderen.be/